Yüzlerce Yıllık Bir Gelenek    Peştemal iyi su çeker... Az yer tutar... Çabuk kurur...”

     Bunlar son dönemde sıkça duyulan sözler. Ayrıca hepsi doğru. Ama bunlar son dönemde ortaya çıkan doğrular değil, üstelik pazarlama amaçlı ezbere söylenmesi de peştemalin doğasını bilmeyenler için yanında birkaç soru getirebilir.
    Biz peştemali 90'ların sonunda yeniden moda haline getirirken, daha önce bahsettiğimiz ezbere cümleleri on yılların getirdiği tecrübeyle, inanarak ve insanların daha iyiyi kullanmasına yönelik ortaya atmıştık. Bunu yalnızca ezbere cümlelerle değil ayrıntılandırarak anlattık ve insanları denemeye teşvik ettik.
     Peki söylediğimiz sözler hala geçerliliğini koruyor mu? Maalesef çoğu zaman artık bu doğru değil. Hamamda sarınmaya yönelik peştemal dışındaki peştemalları, yani kurulanmak için olan peştemalları yeniden insanların aklına soktuğumuzda ve ürünlerimizi satan diğer mağazaları da buna yönlendirdiğimizde biz bugün de yaptığımız gibi sadece yüksek kalitede pamuk ve keten kullanıyorduk. Bugünlerde her peştemalin su çekmemesi işte bu yüzden.

    Bir nevi pamuk ipliği sayılabilecek ama su çekme özeliliği olmayan Uşak ipliği ve benzerlerinin, polyester ipliğinin kullanıldığı peştemallar su çekme özeliliği taşımaz. Tek özellikleri ucuz olmalarıdır. Üstelik bu fiyat farkı sadece birkaç kuruş olabilmesine rağmen kar amacıyla peştamallarda kullanıldığında geleneksel dokumaların bütün özelliği bir anda kayboluyor.
    İşte bu yüzden var olduğumuzdan beri nasıl en iyi pamuk ve keten ipliğini kullandıysak bugünde aynı şeyi yapıyor ve diğer tüm üreticilere de, insanların bu güzel gelenekten yeniden uzaklaşmaması için aynı şeyi yapmasını öneriyoruz.